fiskos çeyiz
iletisim
iletisim
kurumsal satış

Nasıl Yaparız

      Müşterilerimiz tarafından getirilen el işi öncelikle istenilen takıma uygunluğu konusunda karşılıklı görüşmelerle kendilerini bilgilendirmek suretiyle netlik kazanır. Sonra kumaş seçimine geçilir. nasıl

Yorganlı Balayı Takımında

       Yorgan saten kumaştan yapılır. Lakin saten kumaş lekelenme gibi durumlarda beyaz sabunla silinmek suretiyle temizlenebilmektedir. Yorganın nevresim ve çarşafı genelde pamuksatenden yapılmaktadır. Vücuda temas etmeyen bölümlerde parlak pamuksaten, vücuda değen kısımlarda ise mat pamuksaten tercihen kullanılmaktadır.
       Yorgan nevresiminde bol miktarda nervüller kullanılır. Kapakta kullanılan el yapımı danteller önce yıkanıp kolalanır, sonra inci, pul ve payetlerde el işi şekline uygun olarak işlenir. Yorganı daha iyi kavraması için 12 cm aralıklarla ilikler açılır. Pamuklu kumaşlar ileride çekme yapmaması için yıkanmasına müteakip kullanılır.
Yorganlı balayı takımın çarşafı, üç etekli köşeleri pilikaşe şeklinde kullanımının rahat olması açısından tercih edilen bir üretim şeklimizdir. Yatağın her kenarına dantel konulmak suretiyle geleneksel çarşaf modern hale getirilmektedir ve yastıkları genelde 50x70 standartında tek bir kenarını dantelli bol nervüllü olarak yapılmaktadır.
nasıl

Nevresim takımı

      Doğal malzeme olması nedeniyle pamuksaten kumaşını nevresim ve çarşafında kullanmayı tercih ederiz. Pamuksatenin parlak ve mat cinslerinde takımın vücuda temas etmeyen yerlerinde parlak, vücudumuza temas ettiği yerlerde ise mat pamuksaten kullanırız.
      Nevresim yorganının üstüne gelen bölümünde el işi danteller veya fransız dantelleri bol nervül, antika ve pikolarla süslenir. Ayak ucunda komple ilikli düğmeler yapılır. 2 adet 50x70 ölçülerle yanak yastığı vardır. Çarşaflar: düz, lastikili veya 3 etekli olarak tercihe göre yapılmaktadır. Danteller sadece 3 etekli çarşaflara montaj edilmektedir.

Pike takımları

A:) Kanaviçe Montajlı Pike

nasıl       Eskiden elde yapılan kanaviçeler düz patiska denilen kumaşlara işleniyordu. Günümüzde o şekliyle kullanım alanı olmadığından, kıymetli olan bu işler yeni dokunan kumaşlara montaj edilerek güncellenmektedir.
      Güncelleme çalışmaları öncelikle pamuklu kumaşta bulunan kanaviçenin yıkanıp kolalanması ile başlar. Kolalama işlemini; değerli işlerin montaj öncesi asıl formlarını muhafaza etmesi ve bu işleri korumak adına yaparız. Kanaviçenin 3mm yanından kumaşı, kanaviçe şeklinin birebir kenarından çıkarırız. Bu işlemin çok yavaş yapılması gerekmektedir. Zira yapılacak bir hata kanaviçenin kesilmesi demektir.
      Çıkarılan ve yıkanan kanaviçe, yeni kumaşa yıkanmasına engel teşkil etmeyecek bir şekilde en sıkı piko ile montaj edilir.
      Genellikle yatak örtüsü şeklinde kullanılan kanaviçe montajlı pike, otantik dokulu pamuklu kumaşlardan seçilir ve eski doğal halini korur. Bol nervül çalışmaları ile de modern bir görünüme sahip olur.
nasıl2 Adet Yastığının (50x70 ebatlarında) kenarlarına kanaviçe konur ve kenarları bol nervüllerle süslenir. Pikenin çarşafı düz, lastikli veya 3 etekli (köşeleri piliseli) olarak yapılmaktadır.

Not: Kanaviçeler renkli iplerle işlendiği için renklerinin solmaması için renk koruyuculu deterjanla yıkanır.

B:) Dantel Montajlı Pike

      El iş dantel kolalanıp yıkanır. Üzeri inci, Pul, Boncuk, Kırık taşlar ve payetlerle dantelin kendi kendi hatlarına göre işlenir. Yapılacak tasarımda bu aşama kanaviçedeki aşama kadar önemlidir yalnız dantel çalışmalarının geniş alan kaplaması nedeniyle çalışmanın taşlarla boğulmaması ve danteldeki desen temel alınarak işlemenin yapılması çok önemlidir. Desen takibi yapımadan tasarlanan işlemeler, dantelin güzelliğini kapatıp desenini vurgulamak yerine deseninin görülmemesine neden olabilir.
      İşlenmiş olan dantel, bol nervül ve piko kullanılarak pamuk saten veya düz saten kumaşa büyük bir titizlik ile tutturulur. Aynı kumaştan kenarı nervüllü 12cm bantlar oluşturulur. Desenleri işlenmiş pikeye montaj edilir. Talebe göre pikenin 3 kenarına organze pilise de konulabilir.
      2 adet yastığının (50x70 ebatlarında) kenarlarına dantel konur ve bol nervüllerle süslenir. Pikenin çarşafı düz, lastikli veya 3 etekli (Köşeleri Piliseli) olarak yapılmaktadır.
nasıl El işi danteli olmayan müşterilerimiz fransız danteli ile aynı çalışmayı talep etmekte, fransız danteli de işlenip el işi danteli gibi yukarıda belirttiğimiz işlemler ile pike takımı haline getirilmektedir.

Masa Örtüsü

      Saten, Fay Kumaş, Alpaka, Fransız Keteni, Keten, Ödemiş İpeği, Şanel, ithal organze... gibi kumaşlara el işi danteller veya kanaviçeler montaj edilir. Piko nervül ve antika çalışmaları yapılır.

Runner

      Eski el işleri klasik masa örtüsü yerine rannerlara keten, ödemiş ipeği gibi kumaşlara bol verev nervüller arasına montaj yapılarak şekillendirilir.

Mutfak takımları

      Alpaka, Fransız Keteni, Keten, Saten, Fay kumaşlara genellikle dantelli veya kanaviçeli masa örtüleri (Kare, dikdörtgen, yuvarlak) peçete, buzdolabı örtüsü yapılabilir.