Aşağıdaki soru cevap bölümü yıllarca karşılaştığımız soruların bir bölümünü sade bir şekilde sizlerle cevaplarıyla paylaşmak için eklendi. Amacımız aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını daha da netleştirmektir. Bizi her konuda arayabilir ve bizden örtü grubu veya herhangi bir ürün konusunda bilgi talep edebiliriz.

Detaylı sipariş formunu tamamen doldurmak zorunda değilsiniz. Teknik konularda biz size yardımcı olur, size en güzel tasarımları hayata geçirerek hizmet etmeye çalışırız. Bizi arayarak bilgi talep edebilirsiniz.

Elinizde bulunan eski kanaviçelerinizi önce yıkar ve kolalarız. Eski kumaşlarından 2mm kalacak şekilde tüm işlemeleri orjinal şeklinde çıkartır, tasarımını yapacağımız pikeye monte ederiz. Çalışmalarımız sonunda el işlemeli pike yatak örtüsüne sahip olursunuz.

Elbette yatak örtüsü yaptırabilirsiniz. Abiye ve spor yatak örtüsü olabilir. Parlak veya mat kumaşlarla yatak örtüsü tasarımı mümkündür. Örtüsünün yan bazaları düz veya farbelalı olabilir.

Eski delikişinden dekoratif pike veya günlük kullanım için pike yapılabilir. Dekoratif yani örtülük pike için yatağın orta kısmına iki uzun delik işini renkli veya pikenin renginde pamuksaten üzerine monte edilerek, pamuksatenli ikinci bir montaj pike üzerine yapılabilir. 2 adet dekoratif yastıkla tasarım tamamlanır.

Günlük pikede ise delikişi sadece pikenin kapak kısmında kullanılır. Düz çarşaf ve 2 adet yanak yastığı yapılır. Yanak yastıkların kenarlarında delikişinden desenler kullanılabilir.

Telkırma dünyada sadece ülkemizde yapılan çok özel ve nadide elişi türüdür. Sizin telkırma örtünüzü, osmanlı ipeği veya hint ipeği gibi özel dokumaya sahip kumaşa monte edebiliriz. Eski kumaşından tamamen ayrılan tel kırma, yeniden işlenmiş şekilde görüntü sergiler.

Hesapişi işlemesi çok zor el işçiliklerindendir. Eski kumaşınızın üzerinde bol miktarda işleme mevcuttur. O nedenle yeni ve üç ayrı ölçüde; masa, konsol ve sehpa örtüleri yapılabilir. Hem tarzı değişir hem de salonunuzda aynı işin farklı kombinasyonlarını kullanabilirsiniz. Size yeni kumaşın otantik dokulu, yöresel dokumalı olmasını öneririz. İşlemenizin kenarında bulunan saçakları da yeni örtüye aktarırız. Diğer iki örtüye muline ipliklerle saçaklar oluşturabiliriz. Böylece tamamen size ait olan bir örtü grubuna sahip olursunuz.

Simsırma ve telkırma işlerini ödemiş ipeği, hint ipeği, osmanlı ipeği veya keten kumaş üzerine montajla aktarabiliriz. Desen işlenmiş olduğu eski kumaşından büyük bir titizilikle zedelenmeden tamamen çıkarılır. Montajı istenen kumaşa yeni işlenmiş görünümünde sabitlenir. Daha sonra çerçeve yapılır. Böylece telkırma birkaç nesil daha sergilenme şansı yakalar.

Etamin diğer kumaşlara göre daha kalın dokulu bir kumaştır. Biz eski kanaviçeleri kumaşından ayırıp yıkama ve kolalama çalışmaları sonrası; saten, pamuksaten, tafta gibi kumaşlardan tercih ettiğiniz herhangi birine yeni bir model tasarlayarak monte ederiz. Kenarlarına isteğinize göre fitil, farbela, harç gibi aksesuarlar geçirip tasarımı tamamlarız.

Öncelikle eskimeyen ve modası hiç geçmeyecek olan elişi danteliniz, eski kumaşından ve sarılmış olan ipliklerinden özel çalışmalarla itinayla çıkarılır, yıkanır ve kolalanır.Dantellerinizden uzun bir parça yorgan nevresiminde kullanılır. Yatak çarşafının 3 eteğinde mutlaka dantel kullanırız. Ayrıca tüm montajları pamuksaten kumaşa uygularız. Elinizdeki dantellerden yastık için yapılmış olanları, çarşafın ayakucunda kullanırız. Böylece yatak çarşafı için elimizde bulunan 2 yan, uzun dantelle birlikte etekte sarkan ve görünen 3 kenara görsel güzellik ve bütünlük kazandırırız. Çarşafın ayakucu köşelerine pilikaşaler yapıp daha modern bir görünüm ve oldukça kullanışlı bir işlevsellik sağlarız. Yastık kenarına yoğun nervüllerle hacim kazandırır, piko ile kalın bir bant uygularız. Yorgan ve çarşafa monte edilen dantellerin alt kısımlarındaki kumaş çıkarılır. Böylece kumaşla dantelin daha seçkin görünümü sağlanır.

Nevresim ve pike için birer parça dantel kullanıp bir parça uzun ara danteliniz kalacak şekilde pamuksaten kumaştan nevresim takımı ve pike takımı yapılabilir. veya nevresimde iki uzun parça özel bir tasarımda kullanılır ve diğer uzun parça pike kapağında değerlendirilir. Böylece dantelleriniz oldukça kullanışlı yeni örtü gruplarına dönüştürülmüş olur.

Dantel miktarınız yeni bir pike takımı yapmanız için yeterlidir. Uzun parçalardan birini pikenin kapağında, diğer iki uzun danteli yatak çarşafının iki yanlarında, iki adet yastık dantelini birleştirip yatağın ayakucunda kullanırız. Böylece yatak örtüsü görünümünde çok şık ve otantik bir pike takımı oluşturulabilir. Yanak yastıklarının kenar ucunda ise bol nervüller ve piko yapılıp, takımla kombinasyonu tamamlanır.

Motif şeklindeki danteller teker teker birbirinden ayrılır. Masa örtüsünün üst ölçüleri dahilinde kalacak şekilde tasarımı yapılır. Bu tasarımlar genelde bir kaç farklı modelde yapılır ve müşterilerimizle görüşülür. Seçeneklerden müşterinin beğendiği tanzim işlemi yapılır. Dantelin belirginleşmesi için nervül ve piko çalışmaları yapılır. Dantelin altında bulunan kumaş mutlaka çıkarılır. Böylece kumaş ve dantelden oluşan oldukça keyifli bir örtü oluşturulur.

Dantel motiflerinizden 3’lü salon seti yapabiliriz. Öncelikle kare parçaların tek tek motiflerini çıkarırız. Motifler yıkanır ve kolalanır. 3’lü setimiz; masa, konsol ve sehpa örtüsü şeklindedir. Kumaşlarımız; keten, hintipeği, osmanlı ipeği, saten vb. olabilir. Kumaş ve ölçüleri belirlenir. Dantel motifleri; masa, konsol ve sehpa örtü kumaşları üzerinde farklı şekillerde tasarlanır ve müşterimizin tercihi doğrultusunda montaj işlemi tamamlanır.

İğneoyası elişlerimizden en ince ve en hassas çalışmalarımız arasında yer almaktadır. Bu oyalarla yapılan örtü grupları çok özel ve zarif olmaktadır.

İğne oyamızın uzun parçalarından birini kapaklı yorgan nevresiminde, diğer uzun iki parçayı yatak çarşafının sarkan uzun yan eteklerine montaj yaparız. Çarşafın üçüncü eteği olan ayakucu kısmına, iki adet yastık iğne oyalarını birleştirip monte ederiz. Yanak yastıklarının uç kenarlarına ise yorgan nevresim kapağında kullandığımız bol nervüller ve piko ile kalın bir bant oluştururuz. Böylece elinizde mevcut olan iğne oyalarınız, orjinalliği bozulmadan uzun yıllar zevkle kullanılacak örtü takımına dönüştürülür.

Maket dantelden perde yapabiliriz. Otantik ( Pamuklu kumaşlar kullanıldığında ) veya abiye (sentetik tül vb. kumaşlar kullnaılınca ) perde yapılır. Kumaşın uç kısmına monte ederek değişik bir perde tasarımı oluşturulur.

Kanaviçe ve dantel kombinasyonlu otantik yatak örtüsü çok zengin bir elişi şöleni oluşturur. Keten veya pamuk dokulu kumaş üzerine monte edilmesi gerekmektedir. Çünkü kanaviçe ve dantel pamuklu iplikle yapılan elişlemeleridir. Kanaviçelerin sayısı yatak örtüsünün boyuna ve kanaviçelerin kapladığı alana göre hesap edilerek yatak örtüsü dilediğiniz boyda sizi bilgilendirerek yapılabilir.