Nakış Montajı

25 yıl önce düz beyaz akfil kumaşa kasnak gererek makinayla el yapımı şeklinde işlenen nakış atölyemize yorgan nevresimi yapılması istemiyle getirilmişti. Sizinle yorgan başlığı için yapılan nakış montajı bu videoada paylaşıyoruz.

Öncelikle yıkanan ve kolananan nakış makasla kenarlarından iki ve üç milimetre kumaşı bırakacak şekilde en ince noktalarına girilerek tek tek kesilir.

Nakışı kolalamak hem kumaşın diri olmasına yardım etmesi, hem de içine toz girip kirlenmesini uzun süre geçiktirmesi açısından önem taşımaktadır.

Kesim işlemi tamamlanan nakışın yeni montajı yapılacağı kumaşa mizanpaj çalışması başlanır. Farklı tasarımlarımız içinde kumaşla ve yeni modeliyle en uygun şeklin saptanmasına müteakip nakış toplu iğnelerle kumaşa tutturulur.

Dikiş makinasının zigzag ayarı sıkı bir şekilde kumaşa monte etmeye başlar. Böylelikle nakışın kumaşa sabitlenmesi tamamlanır. Nakışın daha belirginleşmesini sağlamak amacıyla makinanın özel ayağı ile çift iğne kullanarak nervül yapmaya başlanır. Nervül kumaşa ağırlık kazandırmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.