Dantel Montajı

Bir müşterimizin Masa örtüsü yapılması istemiyle atölyemize getirdiği muhtelif şekillerde örülmüş dantelin montaj işlemiyle ilgili tüm çalışmalarımızı videoda sizlerle paylaşıyoruz.
Montaj işlemine ilk önce bize getirilen dantelleri yıkamakla ve ardından kolalamakla başlarız.
Kola dantelin daha diri durmasını sağlar ayrıca içine toz girmesini engelleme özelliğiyle kirlenmesini geciktirir.
Dantelin montajının yapılacağı kumaş müşterimizin masa ölçüleri esas alınarak öncelikle kenarları kıvrılır ve köşeleri yapılır. Masa örtülük kumaşın altyapı çalışmalarının tamamlanmasına müteakip dantellerin yeni şekline en uygun dizayn yapılması için muhtelif çalışmalar sonrası dantelin montaj yeri saptanır. Danteller toplu iğnelerle yerlerine tutturulur.
Bu işlemden sonra dikiş makinası ile yavaş bir şekilde teğelleme denilen ön tutturma yapılmaya başlanır.
Ön tutturma zigzag şeklinde seyrek bir şekilde yapılır. Bu işlem kesim montajı için ön çalışma niteliğindedir.
Teğelleme işleminden sonra dikiş makinasının zigzag konumu değişmez ve sadece adım aralıkları daha sıkı sarmaya başlar. Bunun amacı dantelin çıkarılırken kenarlarının atmaması içindir.
Daha sonra altı çıkarılmış dantelin kenarlarına nervül yapılır. Nervül, dantelin hatlarının daha belirginleşmesini sağlar. Kumaşa da daha ağır bir gürünüm kazandırır.
Dantel dikiş makinasının oluklu özel ayağı ve çift iğne ile yapılır. Bazen nervüllü alt bölümüne kalın yorgan ipi kullanılır. Bu da nervülün daha dik durmasını sağlar.
Nervül aşamasından sonra dantelli masa örtüsü ütülenir ve işlem tamamlanmış olur.
Elinizde mevcut olup kullanmadığınız, sandığınızda bekleyen dantellerinizi farklı kumaşlara yeni tasarımlarla özel örtülere dönüştürüyoruz.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir